پکینگ مدیا (Packing Media)

مواد پر کننده ، ورقه ها، بلوک ها و یا قطعاتی از جنس PVC و یا PP می باشد که در برابر عوامل شیمیایی ، الکلی، اسیدها، گریس ها، روغن ها، چربیها و مواد بیولوژیک کاملاً مقاوم می باشند. پکینگ ها در دو نوع پکینگ مدیا ثابت و پکینگ مدیا شناور ( پکینگ مدیا معلق ) ساخته میشوند. آرایش هندسی سطح پکینگ باعث افزایش نسبت سطح به حجم می شود. پکینگ ها استفاده متنوعی در صنایع مختلف از جمله آب و فاضلاب، پالایشگاه و پتروشیمی، تهویه و … دارد.

پكينگ مدیا معلق   در تصفیه فاضلاب از جنس PP و یا PVC تولید می شوند. این پکینگ ها در سطح ویژه های مختلف و بصورت ثابت و معلق تولید می گردند. پکینگ مدیا شناور کاملا در برابر ضربه، سایش و نور ماورا بنفش کاملا مقاوم هستند. پکینگ مدیای معلق کاملا قابل شستشو بوده و از قابلیت خود پالایی بالایی برخوردار هستند.

 

پكينگ مدياي ثابت، پکینگ مدیا ها قطعات  یا  بلوک هایی سبک که در اشکال مختلف مانند لانه زنبوری ، مورب و… تولید می شوند و در عین حال بسیار مقاوم هستند که  با استفاده از فرایند رشد چسبیده ظرفیت تصفیه خانه ها را افزایش می دهتد. در این فرایند(رشد چسبیده) میکروارگانیزم ها به سطح داخلی و خارجی پکینگ میچسبند و با تشکیل بیوفیلم بر سطوح پکینگ مدیا  و با گذر جریان  هوا از میان پکینگ مدیا ، مواد آلی یا بار آلودگی فاضلاب را تجزیه میکنند.

 

فرآيند MBBR يا (Moving Bed Biofilm Reactor) با اضافه كردن مدياي معلق به مخزن هوادهي حجم مخزن را كوچك تر مي سازند يا در تصفيه خانه هاي موجود با افزايش مديا و اصلاح سيستم هوادهي بدون عمليات ساختماني و افزايش مخازن ظرفيت تصفيه خانه را افزايش مي دهند

فرايند IFAS   يا Integrated Fixed Film Activated Sludge با نصب مدياي ثابت در مخزن هوادهي، راندمان تصفيه را افزايش مي دهند.