چرا پکیج تصفیه فاضلاب بی دوام پس از یکی دو سال خراب می شود؟

پکیج تصفیه فاضلاب یک یا دو سال ابتدای راه اندازی خوب کار می کند و بعد از آن کارایی اولیه را ندارد. شناسایی و رفع این مشکل برای بسیاری از خریداران بسیار پیچیده و سخت است. با توجه به اینکه عملکرد پکیج تصفیه فاضلاب توسط فروشنده یک سال یا یک دوره نتایج آزمایشگاه معتمد گارانتی و پشتیبانی می شود قطعا فروشنده بعد از یکسال مسئولیتی قبول نمی کند و اگر بخواهد به رفع مشکل بپردازد از خریدار هزینه هنگفتی مطالبه می کند.

اگر نخواهیم راجع به اشتباهات طراحی و راهبری پکیج تصفیه فاضلاب که متاسفانه در ایران بسیار رایج است بپردازیم. موضوع مهم  استفاده از مصالح نامناسب در ساخت پکیج تصفیه فاضلاب است.درست است که لوله گالوانیزه از لوله پلیمری گران تر است ولی در فاضلاب زود خورده می شود. لوله و اتصالات فلزی در تماس با فاضلاب، پس از یکسال دچار خوردگی و پوسیدگی می شود.  برای انتقال هوا ، فاضلاب خام، برگشت لجن یا تزریق کلر از لوله استفاده می شود. اگر لوله ها از جنس گالوانیزه یا استیل یا هر فلزی باشد بعد از یک یا حداکثر دو سال خورده شده و از بین میروند یا دچار نشتی می شوند .

استفاده از لوله های پلی اتیلن و پروپیلن و پولیکا برای لوله کشی در تماس با فاضلاب مناسب تر هستند. استفاده از این لوله ها هم نکات اجرایی ساده و مهمی دارد که باید توسط سازنده رعایت شود. بعضی از این نکات در زیر لیست می شود.

چرا پکیج تصفیه فاضلاب بی دوام پس از یکی دو سال خراب می شود؟

۱- با توجه به حرارت درسیستم هوای پکیج تصفیه فاضلاب ، استفاده از لوله پ پ یا پروپیلن معروف به آذین برای لوله کشی هوا پیشنهاد می شود. نکته مهم در این بخش عدم استفاده از اتصالات فلزی برای نصب دیفیوزر ها یا انشعاب هوا می باشد. پیچ های کروم یا استیل کمربند های انشعاب دیفیوزرها در فاضلاب طی زمان خورده می شوند و باید از اتصالات صد در صد پلیمری استفاده شود.

۲- برای ایرلیفت ها و کفابروب ها و برگشت و انتقال فاضلاب از لوله های پی وی سی استفاده شود چون ضریب زبری کمتری داشته و احتمال گرفتگی در آنها کمتر است. کرک و مو و چربی به سطح داخلی آن نمی چسبد.

۳- تمام لوله کشی بهتر است بصورت داخلی انجام شود و بعبارتی هیچ لوله ای روی بدنه یا خارج از پکیج تصفیه فاضلاب نصب نشود تا اشعه UV آفتاب و ضربات فیزیکی احتمالی در امان باشد.

۴- از شیر برای قطع و وصل فاضلاب حتی شیر پلیمری استفاده نشود چون شیر فلزی خورده می شود و شیر پلیمری هم در اثر عدم استفاده یا باز و بست خیلی کم گیرپاچ می کند.

۵- ضریب اطمینان ۳۰ درصدی برای انتخاب حداکثر فشار کار بلوئر هوادهی در نظر گرفته شود تا در اثر حرارت بالا عمر بلوئر و سیستم هوادهی کاهش نیابد. بلوئر ساید چنل برای عمق کم مناسب است حالا شما تحت بار بیش از حد هم قرار داده اید.

۶-دریچه های بازدید و دسترسی ایمن و راحت در دریچه های مخزن و سیستم لوله کشی در نظر گرفته شود. برای هیچ کاری نباید پکیج تصفیه فاضلاب تخلیه شود یا نفر داخل آن برود.

 

 

علت نوشتن این مقاله

دیروز از یک پکیج تصفیه فاضلاب پلی اتیلن ساخت شرکت؟ بازدید داشتم. در مخزن هوادهی بدلیل خوردگی پیچ و مهره های کمربند پلی اتیلن فقط در یک نقطه یک اختلاط دیده می شد و در مخزن کلاریفایر هم به دلیل خوردگی اجزای ایرلیفت اختلاط مشاهده می شد. و خروجی پکیج تصفیه فاضلاب با وجود نصب یک بلوئر ۴ کیلووات دو پروانه سایدچنل برای ۱۵ متر مکعب فاضلاب !!!! از ورودی کثیف تر بود. مالک پکیج اظهار می کرد که نتایج آزمایشگاه معتمد تا یکسال خوب بود و الان خراب شده است.

و متاسفیم برای شرکت هایی که سرمایه مردم و بنگاه ها را هدر می دهند و خریدار فقط بخاطر سئو بالاتر و ردیف اول گوگل بودن آن فروشنده به آنها اعتماد می کنند و دلمان می سوزد برای خریدار پکیج تصفیه فاضلاب که ما را پیدا نکرده است.