شبكه فاضلاب

براي انتقال فاضلاب در شهر از شبكه فاضلاب استفاده مي شود. از آنجايي كه فاضلاب سيال هست با توجه به شيب زمين در اثر وزني كه دارد به سمت پايين دست جاري مي شود. اين اصل طراحي شبكه فاضلاب مي باشد ما همواره شبكه فاضلاب را با توجه به توپوگرافي محل ترسيم مي كنيم و قطر لوله ها را با توجه به مقدار فاضلاب عبوري از آن لوله محاسبه مي كنيم.مقدار فاضلاب در هر کوچه از روی نقشه های شهری و تراکم جمعیت محاسبه می شود سرعت جريان فاضلاب اگر كم باشد منجر به رسوبگذاري و گرفتگي در شبكه فاضلاب مي شود و اگر سرعت آن از مقدار مجاز بيشتر باشد منجر به سايش شبكه و منهول های فاضلاب مي شود.

معمولاً شبكه هاي فاضلاب شهري بصورت نيمه پر طراحي مي شوند.

  • لوله هاي فاضلاب

لوله فاضلاب داخل ساختمان

براي جمع آوري فاضلاب در ساختمان از لوله پوليكا يا PVC استفاده مي شود. قطرهاي مورد استفاده در فاضلاب ساختمان ۱۲۵ ميليمتر تا ۱۶۰ ميليمتر مي باشد. اتصال اين لوله ها بصورت پوش فيت و نري و مادگي مي باشد و براي آبندي از واشرهاي لاستيكي و چسب پوليكا استفاده مي شود.

در لوله كشي فاضلاب، هر نقطه تغيير قطر، تغيير جهت ، تغيير شيب اتفاق افتاد بايد در همان نقطه يك دريچه بازديد جهت رفع گرفتگي هاي احتمالي نصب كنيد. البته در شبكه هاي مستقيم هم سعي كنيد هر ده متر يك دريچه بازديد تعبيه كنيد.

لوله فاضلاب خيابان

حداقل قطر لوله هاي فاضلاب درون كوچه و خيابان ها از ۲۵۰ ميلي متر به بالا طراحي و اجرا مي شود. اين لوله ها از عمق ۱.۵ متري شروع و تا عمق ۶ متر در زیر خيابان نصب مي شوند.

جنس لوله هاي شبكه فاضلاب در قديم از بتن ، آزبست ، چدن و فولاد بود كه علاوه بر هزينه خريد و نصب بالا، در برابر گاز H2S سولفیدهیدروژن پوسيده و از بين مي رفتند بگونه اي كه بعد از چند سال تاج بالاي لوله كاملاً از بين مي رفت و يكي از معضلات صنعت فاضلاب طي سالهاي گذشته خوردگي لوله هاي مذكور بود.

با گسترش صنعت پلي اتيلن و رزين هاي صنعتي هم اكنون لوله هاي پلي اتيلن و GRP براي اجراي شبكه فاضلاب استفاده مي شود.

لوله هاي كاروگيت داراي دوجداره هستند يك جداره صيقلي در داخل و يك جداره پيچ در پيچ يا اسپيرال به دور لايه داخلي وجود دارد. از آنجايي كه اين لوله ها در زیر كوچه و خیابان نصب مي شوند بايد تحمل بار خارجي يا وزن ترافيك و خاک را داشته باشند به همين دليل دور لوله رينگ مارپيچي جهت افزایش مقاومت در برابر فشار خارجي از بيرون به لوله اضافه شده است.

كارخانه هاي مختلفي در سراسر كشور لوله هاي كاروگيت را توليد مي كنند اين لوله ها از قطر ۲۰۰ ميلي متر تا ۳۰۰۰ ميلي متر در ايران توليد مي شود.

يكي از لوله هاي ديگر مرسوم در شبكه هاي فاضلاب لوله هاي GRP مي باشد كه از صمغ و رزين هاي طبيعي و صنعتي و شيشه توليد مي شود اين لوله ها سنگين و شكننده هستند و دو كارخانه مشهد صدرا و فراسان در ايران لوله GRP توليد مي كنند اين كارخانه ها در شيراز و مشهد قراردارند. لوله GRP در قطرهاي بالا و پروژه هاي لوله راني با پايپ جكينگ بيشتر مورد استفاده قرار مي گيرند.

رفع گرفتگي و تعمير شبكه فاضلاب آپارتمان تا دريچه دايره اي كوچك درب منزل برعهده مالك ساختمان است و رفع گرفتگي ، رفع بو و … از دريچه درب ساختمان تا شبكه فاضلاب بر عهده شركت آب و فاضلاب شهري مي باشد. کافی است شما مشکلات شبکه فاضلاب مثل پس زدگی فاضلاب، لقی دریچه، سرقت دریچه و… را به شماره ۱۲۲ اتفاقات شرکت آب و فاضلاب گزارش کنید این گزارش در سامانه آنلاین سامعه ثبت می شود و ظرف کمتر از ۲۴ ساعت باید مشکل حل شده و عکس و گزارش پایان کار در سامعه بارگذاری شود

شرکت های بهره بردار فاضلاب یک برنامه شستشو و لایروبی سالیانه هم دارند که باید کل محدوده تحت پوشش را با دستگاه واترجت شستشو و لایروبی کنند.