بلوئر، بلویر، بلوور هوادهی Blower

کمپرسور هوا فشار بالا و دبی کم دارند بلوئرها فشار کم و دبی بالا دارند براي هوادهي از كف،  كه هم اكنون مرسوم ترين روش هوادهي مخازن تصفيه فاضلاب کوچک و متوسط مي باشد دو نوع بلوئر وجود دارد يك نوع اصطلاحاً به بلوئرهاي روتس معروف هستند كه براي هوادهي مخازن با ارتفاع بالاي ۳ متر مناسب هستند  و نوع دوم به بلوئرهاي سايد چنل معروف هستند كه ساختار ساده اي داشته و براي هوادهي مخازن كوتاه كمتر از ۳ متر بسيار مناسب هستند. قيمت بلوئرهاي سايند چنل نصف قيمت بلوئرهاي روتس مي باشد.

 

بلوئر روتسRoots Blower

بلوئرهاي روتس  اروپایی در بازار ايران ايرزن آلمان، روبوسكي ايتاليا ، درسر انگليس ، پدروگيل اسپانيا است كه هم اكنون كمياب و بسيار گران هستند  بلوئرهای اروپایی تا ۵۰۰۰ دور در دقیقه می توانند بچرخند و همانند پمپ ها با افزایش دور حجم هوای تولیدی افزایش می یابد البته دور بالا استهلاک بیشتری هم برای بلوئر در پی دارد.

بلوئرهاي چيني و تايواني در بازار فراوان  است اين بلوئرها حداکثر ۱۷۵۰ دور در دقیقه دارند به همين خاطر بسيار بادوام هستند بلوئرهای روتس با توجه به اینکه چه مقدار هوا با چه ارتفاعی نیاز داریم الکتروموتور ۱۵۰۰ دور در دقیقه با قدرت مورد نیاز انتخاب می کنیم و با تغییر سایز پولی  الکتروموتور و بلوئر افزایش یا کاهش دور انجام می شود. معمولاً کوپله کردن الکتروموتور و بلوئر با تسمه انجام می شود.

يكي از برندهاي معروف لانتك است.

اساس کار در روتس بلوئر لانگ تک LONGTECH ، به این صورت است که با چرخش روتور های سه لوپ داخل واحد هواساز بلوئر هوا از طریق ورودی هوای بلوئر مکیده می شود و با افزایش فشار از طریق سایلنسر خروجی دستگاه وارد سیستم کاری مربوطه می شود.

بلوئر هوادهی لانگ تک LONGTECH سرعت کار کرد پاینی دارد و قابلیت ایجاد فشار در محدوده ۵۰ الی ۸۰۰ میلی بار در حالت دمنده و همچنین قابلیت ایجاد دبی هوا یا سیال مورد نظر در محدوده ۰٫۶ الی ۴۵ متر مکعب بر ساعت را دارد.

این محصول در دو نوع : دو پره و سه پره می باشد که در مدل سه پره دارای فشار بالاتر نسبت به حالت دو پره دارد.

دارای عمر طولانی در صورت انجام سرویس نگهداری و تعمیرات و گریس کاری به موقع و تعویض فیلتر و بلبرینگ ها و تسمه و …

ظرفیت بالای هوادهی و کیفیت بالا و استهلاک پایین که دلیل اصلی آن کارکرد در دور پایین می باشد و همین طور خشک بودن هوای خروجی می باشد.

 

 

بلوئرسايدچنل side-channel

بلوئر سایدچنل دستگاهی است با قابلیت دمش و مکش ، که فشار هوای خروجی آن در رنج محدودی قرار دارد . به عبارت دیگر  میزان معین و محدودی قابلیت دمش و مکش هوا را دارد.دارای دو مشخصه مهم شامل ماکزیمم فشار خروجی بر حسب میلی بار mbar و میزان هوادهی یا دبی ماکزیمم که بر حسب مترمکعب بر ساعت یا cfm تعیین می شود بر اساس شکل، نوع ،کاربرد می توان بر اساس نیاز مشخصه مورد نیاز را انتخاب نمود . ارتباط بین دبی و فشار خروجی ساید چنل بر اساس منحنی یا (curve)آن مشخص می شود . که با انتخاب یکی از مشخصه های فشار یا دبی مشخصه دیگر تعیین می شود که با تعیین این مقادیر نقطه کار ساید چنل مشخص می شود بلوئر سایدچنل از یک طرف هوا را دریافت کرده  (عمل مکش) و از طرف دیگر با سرعت بالا به بیرون می راند (عمل دمش) بر این مبنا دارای یک ورودی و یک خروجی است  .

بلوئر سايد چنل

در عمل یک ساید چنل شامل یک  الکترو موتور است که به یک پروانه با پره های شعاعی  ، کوپل شده است .  جنس این پروانه ها باتوجه به دور پروانه و فشار خروجی از جنس آلمینیوم ،استنلس استیل ،  یا آلیاژهای آلمینیوم و تیتانیوم  می باشد. این پروانه داخل یک محفظه حلقه ای شکل است . که در یک سمت آن حفره ای برای ورود هوا تعبیه شده و سمت دیگر آن حفره ای برای خروج هوا با فشار بیشتر وجود دارد . که هر دوی این ورودی و خروجی دارای صدا خفه کن یا silencer  است.

 

از امتیازات مهم ساید چنل می توان به موارد زیر اشاره نمود :

قیمت مناسب و کاربرد آسان و بسیار گسترده

هزینه تعمیر و نگهداری کم به دلیل کم بودن تعداد قطعات متحرک

فشار کار نسبتاً بالا و متوسط با توجه به دبی بالا در مقایسه با سایر کمپرسورها

طول عمر بالا و طولانی در صورت بهره برداری مناسب

صدای نسبتاً کم در مقایسه با سایر کمپرسور های محوری

مصرف کم انرژی الکتریکی و عدم نیاز به روغن کاری

تولید هوای کاملاً تازه و بدون افزودن آلودگی

 

بلوئر سایدچنل بر اساس تعداد طبقات در سه نوع تولید و عرضه می شوند  که بر این اساس دارای کارکرد متنوع و مختلفی  هستند .

بلوئر سایدچنل یک طبقه یا تک پره

بلوئر سایدچنل دو طبقه یا دوپره

بلوئر سایدچنل سه طبقه یا  سه پره

بسته به اینکه از ساید چنل برای چه منظوری استفاده  شود برای نصب و بهره برداری از ساید چنل به لوازم وتجهیزات زیر ممکن است نیاز شود.

بلوئر ساید چنل و الکترو موتور

فیلتر هوای ورودی

گیج فشار

شیر اطمینان فشار بالا

شیر یکطرفه

مبدل خروجی

به این موارد می توان انواع لوله و اتصالات و تبدیل های مربوطه به علاوه تنوعی از فیلتر ها اضافه نمود .

 

بلوئر سايد چنل گرينكو چين و رونتاي تايوان در بازار ايران سالهاست مورد استفاده است. بلوئرهاي ورما، سي سن چين هم موجودند و قيمت كمتري دارند