آهک هیدراته در مقابل آهک زنده: تفاوت و نحوه استفاده از آنها چیست

اگرچه آهک مرده یا هیدراته و آهک زنده هر دو ترکیبات کلسیمی هستند، اما از بسیاری جهات با هم تفاوت دارند. تفاوت اصلی بین آهک هیدراته و آهک زنده واکنش پذیری و ترکیب شیمیایی آنهاست.

  • فرمول شیمیایی آهک هیدراته Ca(OH)2
  • فرمول شیمیایی آهک زنده CaO

آهک هیدراته یا آهک مرده

  • هیدروکسید کلسیم نیز نامیده می شود.
  • دارای چگالی ۰.۵ گرم بر سانتی متر مربع.
  • یک کریستال بی رنگ است.

آهک سریع یا آهک زنده

  • اکسید کلسیم نیز نامیده می شود.
  • دارای چگالی سنگین ۱ گرم بر سانتی متر مکعب است.
  • یک جامد سفید، سوزاننده، قلیایی و کریستالی در دمای اتاق است.

لازم است که اکسید کلسیم (آهک سریع) در یک محیط کنترل شده خاموش شود زیرا می تواند حرارتی ایجاد کند که تا ۵۰ درجه سانتیگراد می رسد. هیدروکسید کلسیم یا آهک هیدراته قبلاً خنثی شده است، بنابراین تحت اکسیداسیون قرار نمی گیرد و می تواند در سیستم ما با آب مخلوط شود، برای کنترل ph آب، افزودن دوغاب آهک، مخلوط دوغاب آهک، احیای خاک و غیره.

افزودن آب به آهک زنده پودر شده، قرار دادن آن در کوره یا اجاق، و سپس پودر کردن آن با آب، منجر به واکنش CaO با H2O می شود که ماده شیمیایی جدید Ca(OH)2 را به ارمغان می آورد.

CaO + H2O  Ca(OH)2

 

 

 

آهک

 

 

چگونه تشخیص می دهید که از آهک هیدراته استفاده کنید یا آهک زنده؟

معمولاً از آهک در تصفیه آب و فاضلاب و همچنین گوگردزدایی از گازهای دودکش استفاده می شود. انتخاب استفاده از آهک هیدراته یا آهک زنده به نرخ تغذیه ای که فرآیند نیاز دارد بستگی دارد. همچنین “واکنش پذیری” پودر یک عامل انتخابی خواهد بود.

به عنوان مثال، در آهک سازی لجن برای فرآیند تثبیت لجن، آهک سریع برای واکنش گرمازایی آن که افزایش دما به از بین بردن پاتوژن موجود در لجن کمک می کند، بیشتر مورد علاقه است.

بهترین مثال تصفیه گاز دودکش است که به نام گوگرد زدایی از گازهای دودکش نیز شناخته می شود که در کارخانه های آتش سوزی زغال سنگ، صنایع سیمان، صنایع شیشه و زباله سوزها برای کاهش انتشار HCl، Sox و Nox استفاده می شود . برخی از این سیستم ها به آهک هیدراته برای فیلتر کردن یا کاتالیز کردن ذرات ساطع شده پس از احتراق نیاز دارند، در حالی که سیستم های دیگر از آهک زنده استفاده می کنند.

برای تعیین اینکه آیا آهک هیدراته یا آهک زنده سودآورتر است، مقدار پودر مورد نیاز برای فرآیند را بررسی کنید. برای مصرف زیاد پودر، آهک زنده بهترین پودر برای انتخاب خواهد بود زیرا چگالی (۱ گرم بر سانتی متر مکعب) دو برابر چگالی آهک هیدراته (۰.۵ گرم بر سانتی متر مربع) است که هزینه های ذخیره سازی و حمل و نقل را کاهش می دهد.

از طرفی آهک زنده به دلیل واکنش آبگریز با آب به آهک شکن نیاز دارد. هدف از استفاده از آهک شکن تبدیل آهک زنده به آهک هیدراته با مخلوط کردن آن با آب است. آهک شکن این توانایی را دارد که واکنش گرمازا را در طول تبدیل CaO به Ca (OH) 2 کنترل کند. نتیجه یک دوغاب آهک آماده برای تزریق به فرآیند خواهد بود.

برعکس، زمانی که تقاضای مصرف آهک کم یا متوسط ​​باشد، از آهک هیدراته استفاده می شود. در واقع، تجهیزات ساده‌تر هستند، زیرا این کار نیازی به آهک‌کش ندارد زیرا واکنش گرمازایی وجود ندارد. محدوده را می توان به یک نوار نقاله پیچی کاهش داد که پودر را مستقیماً به مخزن آماده سازی مجهز به مخلوط کن دوغاب تغذیه می کند، جایی که آب برای مطابقت با غلظت دوغاب آهک درخواستی (٪) اضافه می شود.

چه تجهیزاتی عمدتاً با آهک هیدراته استفاده می شود؟

دامنه عرضه آهک با دستگاه ذخیره سازی شروع می شود که می تواند سیلو، ایستگاه تخلیه کیسه بزرگ یا قیف، یک فعال کننده مکانیکی سطل زباله، سیستم های تزریق هوا یا پدهای ویبراتور ساده باشد.

آهک را می توان با روش های مختلف تغذیه و انتقال داد، از جمله قفل های هوای دوار، فیدرهای پیچ، تسمه نقاله، نوار نقاله های زنجیره ای یا نوار نقاله های پنوماتیکی. در صورت نیاز به تبدیل آهک به دوغاب آهک می توان مخزن دوغاب آهک را درخواست کرد و مجهز به همزن و شیر کنترل آبرسانی کرد.

برای انتقال محلول دوغاب آهک از پمپ ها استفاده می کنیم. ما به طور کلی پمپ های پریستالتیک را توصیه می کنیم.

چه تجهیزاتی عمدتاً با آهک زنده استفاده می شود؟

پمپ های مورد نیاز با آهک زنده مانند پمپ های مورد استفاده در آهک هیدراته است که شامل انژکتور، مخلوط کن لجن و فعال کننده سطل مکانیکی می باشد. اما اگر آهک به محلول تزریق شود، به آهک کش نیز نیاز داریم. آهک کش عموماً با یک میکسر و همزن مناسب است که همگی از فولاد ضد زنگ ساخته شده اند، علاوه بر سیستم خلاء، برای از بین بردن گرما و بخار ایجاد شده از واکنش بین اکسید کلسیم و آب استفاده می شود. علاوه بر این، آهک زنده مانند آهک هیدراته عمل می کند، از جمله ذخیره سازی، اندازه گیری و انتقال.

در واحد فعال ساز سطل مکانیکی کنترل جریان و تغذیه دقیق آهک زنده را تضمین می کند. علاوه بر این، آهک زنده مانند آهک هیدراته عمل می کند، از جمله ذخیره سازی، اندازه گیری و انتقال.

مصارف صنعتی آهک زنده

آهک زنده طیف وسیعی از کاربردها، از جمله در تولید کاغذ و خمیر کاغذ، صنعت معدن، تصفیه آب و گازهای دودکش دارد.

چه نوع سیستمی برای نرخ خوراک ۴۵ کیلوگرم در ساعت آهک توصیه می شود؟

اگر این برای تصفیه آب است، استفاده از آهک هیدراته را توصیه می کنیم زیرا نرخ تغذیه پایین است. بسته به بودجه، آهک را می توان در سیلو، قیف یا حتی ایستگاه بزرگ کیسه ای ذخیره کرد . استفاده از نوار نقاله های پیچی حجمی برای تغذیه و انتقال احتمالا بهترین و مقرون به صرفه ترین راه حل فیدرهای آهکی است .