کدام پكيج تصفیه فاضلاب برای من مناسب تر است :

پکیج تصفیه فاضلاب با مخازن پلي اتيلن کاروگیت دوجداره

پکیج تصفیه فاضلاب با مخزن فلزي

پکیج تصفیه فاضلاب با مخزن بتن مسلح

پکیج تصفیه فاضلاب با مخزن کامپوزیت

پکیج تصفیه فاضلاب با بلوک

پکیج تصفیه فاضلاب با مخازن سه لایه ضد جلبک

پکیچ تصفیه فاضلاب با ورق ژئوممبران

 

قبل از هر چیز ، پاسخ به اين سوال بستگي به شرايط پروژه و بودجه ای که می توانید خرج کنید دارد

آيا محل تصفيه خانه فاضلاب ممكن است تغییر کند؟

اگر جواب بله است شما نیاز به یک پکیج تصفیه فاضلاب قابل حمل دارید. پس ساخت مخزن بتن مسلح ، بلوک با پوشش نانو یا مخزن با ورق ژئوممبران منتفی است.

 

هزینه ساخت مخازن تصفیه فاضلاب از کمترین به بیشترین به ترتیب زیر است.

۱- خاکبرداری و ساخت تصفیه خانه فاضلاب با مخزن ورق ژئوممبران

۲- ساخت مخزن تصفیه خانه فاضلاب با بلوک و آبندی آن با مواد نانو

۳-ساخت مخزن تصفیه خانه فاضلاب با بتن مسلح

۴-ساخت تصفیه خانه فاضلاب با مخازن سه لایه پلی اتیلن

۵-ساخت تصفیه خانه فاضلاب با مخزن کاروگیت دو جداره

۶-ساخت تصفیه خانه فاضلاب با مخزن کامپوزیت

۷-ساخت تصفیه خانه فاضلاب با مخزن فلزی

 

۱- ساخت تصفیه خانه فاضلاب با ورق ژئوممبران

برای تصفیه فاضلاب اگر زمین زیاد و ارزان در دسترس است و فاصله از اماکن مسکونی زیاد است و سطح آب زیر زمینی پایین است می توان با حفر یا خاکریزی مخازن خاکی با پوشش ورق ژئوممبران جهت لاگون های تصفیه فاضلاب ساخت و حجم زیادی از فاضلاب را با مصرف برق کم تصفیه کرد.

 

۲- ساخت تصفیه خانه فاضلاب با بلوک

برای پکیج های تصفیه فاضلاب منازل مسکونی ویلایی یا کارگاههای کوچک می توان مخازن تصفیه خانه فاضلاب را با بلوک بصورت دفنی ساخت و برای آبندی آن از مواد نانو استفاده کرد برای فرآیندهای بی هوازی تصفیه فاضلاب به خاطر تولید گازهای خورنده فاضلاب استفاده از بلوک پیشنهاد نمی شود.

 

۳-ساخت تصفیه خانه فاضلاب با بتن مسلح

اگر قرار نیست محل تصفیه خانه فاضلاب تغییر کند ساخت تصفیه خانه فاضلاب با بتن مسلح هم اقتصادی و هم بادوام است. بتن در برابر مایعات و گازهای فاضلاب، در برابر آفتاب، در برابر آتش سوزی، در برابر رطوبت و موارد مشابه مقاوم است با ساخت مخزن بتن مسلح دسترسی به سطح مخازن و کف مخازن جهت لایروبی و تمیز کردن مواد شناور و رسوبی به راحتی فراهم است فاضلاب صنایع غذایی ، کشتارگاه، دامداری ، صنایع شیر و موارد مشابه که چربی و مواد معلق زیادی در فاضلاب وجود دارد دسترسی به مخازن جزو مسائل روتین بهره برداری تصفیه خانه است و باید به ساخت مخازن با بتن مسلح جهت تصفیه خانه فاضلاب اقدام کنند.

 

۴- ساخت پکیج تصفیه فاضلاب با مخازن سه لایه پلی اتیلن

برای تصفیه فاضلاب کارگاههای کوچک که امکان تصفیه فاضلاب به روش بیولوژیکی وجود ندارد و باید از فرآیند شیمیایی برای تصفیه فاضلاب استفاده شود از این مخازن استفاده می شود. این مخازن در مقیاس صد مترمکعب در شبانه روز برای تصفیه فاضلاب بهداشتی بصورت روزمینی و نصب درون سوله با فرآیند هوادهی گسترده توسط ما، اجرا شده است و با گذشت پنچ سال کارفرما راضی است.

 

۵- پکیج تصفیه فاضلاب پلی اتیلن دو جداره یا کاروگیت

مرسوم ترین پکیج تصفیه فاضلاب استفاده از مخازن پلی اتیلن دوجداره می باشد پکیج های تصفیه فاضلاب پلی اتیلن دوجداره بصورت استوانه افقی از قطر ۱.۵ متر تا ۲.۵ متر ساخته می شود این مخازن بصورت دفنی و غیر دفنی طراحی و ساخته می شود در نمونه دفنی فقط نیاز به خاکبرداری و نصب مخزن در عمق ۸۰ سانتی از سطح زمین است در مدل غیر دفنی با ساخت فونداسیون غیر مسلح پکیچ تصفیه فاضلاب روی سطح نصب می شود.

مخازن پلی اتیلن دوجداره از طریق صفحات جدا کننده به بخش های هوادهی، ته نشینی،تماس کلر،لجن مازاد تقسیم می شوند. دسترسی به داخل هر واحد مخزن از طریق دریچه های آدمرو پنجاه یا شصت سانتی متر در تاج مخزن فراهم است.

مخازن دفنی پلی اتیلن ارزان تر از مخازن غیر دفنی است. هنگام استفاده از مخازن دفنی برای تصفیه فاضلاب بخاطر تراز مناسب نصب در بسیاری از مواقع نیاز به پمپ لجن کش نیست.

 

۶-پکیج تصفیه فاضلاب کامپوزیت

این پکیج های تصفیه فاضلاب از مواد کامپوزیت تحت نام GRP ساخته می شود با لایه گذاری الیاف سوزنی و حصیری و استفاده از رزین این مخازن ساخته می شود جهت سرعت عمل می توان قطعات یا صفحات کامپوزیت را در کارگاه تولید کرد و در محل پروژه با لایه گذاری به هم متصل کرد و در نهایت داخل و خارج مخزن را با ژلکوت پوشش داد.این پکیج ها را می توان بصورت دفنی یا روزمینی طراحی و اجرا کرد.

پکیج تصفیه فاضلاب کامپوزیت عموماً دست ساز هستند و از متصل کردن صفحات کامپوزیت درست می شوند ورق کامپوزیت در برابر خورندگی فاضلاب و حرارت مقاوم است ولی در برابر ضربه یا نشست زمین آسیب پذیر بوده و ترک خورده یا می شکند. قیمت تمام شده آنها از پلی اتیلن بیشتر و از فلز کمتر است ضخامت و مقاومت این پکیج ها در برابر بار خارجی نیاز به طراحی دارد.

پکیج های تصفیه فاضلاب کامپوزیت که با پیچ و مهره به هم وصل می شوند با پوسیدگی پیچ و مهره ها به مشکل می خورد و اتصال صفحات فقط باید با لایه گذاری و رزین استفاده شود.

 

۷- پکیج تصفیه فاضلاب فلزی:

در دهه گذشته، بیشتر پکیج های تصفیه فاضلاب با ورق های فلزی ساخته می شد ولی الان بخاطر گران شدن آهن و آسیب پذیری فولاد در برابر خورندگی فاضلاب کمتر استفاده می شود. ورق شش میلی متر برای دیواره های پکیج تصفیه فاضلاب و ورق هشت میلی متر برای کف پکیج تصفیه فاضلاب استفاده می شود.داخل مخزن فلزی با سه لایه رنگ صنعتی پوشش داده می شود. این مخازن بیشتر بصورت رو زمینی نصب می شود و هنوز مشتریان خاص خودش را دارد. پکیج های تصفیه فاضلاب فلزی در مناطق مرطوب و شرجی به سرعت پوسیده می شوند و خرید آن، چالش دائمی رنگ آمیزی و جوشکاری ورق های پوسیده را روی دست خریدار می گذارد.

اگر ملاحظاتی هنگام ساخت پکیج تصفیه فاضلاب فلزی رعایت شود می توان دوام پکیج تصفیه فاضلاب فلزی را زیاد کرد ولی فروشندگان به دلیل عدم آگاهی یا کم کردن قیمت تمام شده این ملاحظات را رعایت نمی کنند.

هزینه ساخت پکیج تصفیه فاضلاب فلزی از پکیج تصفیه فاضلاب پلی اتیلن دو جداره بسیار بالاتر است. پکیج تصفیه فاضلاب فلزی را می توان جابجا کرد و برای دکل های حفاری و موارد مشابه که سالانه چند بار جابجا کی شوند مناسب است.