توالت سطل زباله نیست

مواد ممنوعه برای تخلیه در فاضلاب شامل موارد زیر است. رول آشپزخانه، دستمال کاغذی، داروهای تاریخ مصرف گذشته یا دستمال مرطوب  همه این موارد در متاسفانه به توالت می رسد.

نتیجه:

انسداد یا فلج شدن ایستگاه‌های پمپاژ ، میلیون‌ها تومان به سیستم‌های فاضلاب آسیب وارد می‌کند، مواد فعال دارویی به رودخانه‌ها و دریاچه‌ها ختم می‌شوند. و می‌توانند سیستم‌های هورمونی موجودات زنده در آنجا را مختل کنند.

این فقط تعمیر گرفتگی لوله ها و پمپ های خراب نیست که میلیون ها هزینه برای تامین کنندگان آب دارد. تصفیه خانه های فاضلاب نیز تمام تلاش خود را می کنند تا آب را از شر مواد نامطلوب بی شماری که متعلق به آنجا نیستند خلاص کنند. هدف این است که فاضلاب را تصفیه کنیم تا بتوان آن را بدون تأثیر بر کیفیت آب به محیط زیست بازگرداند. در عین حال مسیرهای بازیافت و دفع خوبی در ایران برای زباله های ذکر شده در بالا وجود دارد که ما نیز باید از آنها استفاده کنیم. این امر از آب ها و همچنین موجودات زنده در آب محافظت می کند.

دستمال مرطوب، رول آشپزخانه، دستمال کاغذی

رول آشپزخانه، دستمال کاغذی و دستمال مرطوب به دلیل نیازهای متفاوت، خواص و ترکیبات متفاوتی نسبت به دستمال توالت دارند. دستمال توالت معمولی طوری طراحی شده است. که به سرعت در آب ساییده شود. با این حال، رول‌ها و دستمال‌های آشپزخانه در صورت خیس شدن بسیار قوی‌تر هستند و گاهی اوقات حتی می‌توانند از چرخه شستشو در ماشین لباس‌شویی جان سالم به در ببرند. هنگام انتقال یا تصفیه فاضلاب، آنها می توانند منجر به انسداد لوله ها یا ایجاد آن شوند. پس از رسیدن به تصفیه خانه فاضلاب، باید به سختی با استفاده از چنگک یا غربال از فاضلاب خارج شده، جمع آوری و سپس معمولاً سوزانده شوند. همه ما هزینه های این امر را از طریق پرداخت قیمت فاضلاب متحمل می شویم. سایر مواد زائد جامد مانند تامپون، آستر شورت، سواب پنبه، ته سیگار، کاندوم یا باند نیز باید در تصفیه خانه فاضلاب تفکیک شوند که زمان بر و پرهزینه است.

در تولید رول و دستمال آشپزخانه نیز از عوامل مقاومت مرطوب بر پایه پلیمرهای مصنوعی استفاده می شود. تجزیه زیستی آنها دشوار است، به همین دلیل باید از ورود آنها به سیستم فاضلاب جلوگیری شود.

دستمال کاغذی، رول آشپزخانه و همچنین دستمال مرطوب ساخته شده از الیاف مصنوعی جایگزین مناسبی برای دستمال توالت نیستند و نباید در توالت استفاده شوند. قانون منابع آب  دفع زباله از طریق فاضلاب را ممنوع می کند، به عنوان مثال از طریق توالت یا سینک. علاوه بر این، تخلیه زباله های جامد به سیستم فاضلاب با صرف انرژی و آب آشامیدنی مربوطه و سپس جداسازی مجدد آن در تصفیه خانه فاضلاب با تلاش بیشتر، منطقی نیست. دستمال توالت توسط اکثر شرکت های دفع فاضلاب تحمل می شود زیرا معمولاً هنگام استفاده صحیح مشکلی برای آن ایجاد نمی شود و این نیز به نفع بهداشت است.

زباله های آشپزخانه و مواد غذایی باقی مانده

حتی زباله های آشپزخانه یا باقی مانده غذا جایی در فاضلاب ندارند – آنها موش ها و سایر حیوانات موذی را در فاضلاب های باز جذب می کنند. روغن ها و چربی ها، به عنوان مثال از آخرین وعده غذایی نیز نباید از طریق سینک آشپزخانه دور ریخته شوند، زیرا آنها سیستم های فاضلاب را آلوده می کنند و تصفیه آن پیچیده تر است و هزینه های اضافی را به همراه دارد. بنابراین زباله های آشپزخانه و مواد غذایی باقیمانده در زباله های آلی یا خانگی قرار می گیرند.

دارو

مواد ممنوعه برای تخلیه در فاضلاب دارو است. داروها در حال حاضر فقط می توانند به طور جزئی یا اصلاً در اکثر تصفیه خانه های فاضلاب حذف شوند. چیزی که بسیاری از مردم نمی دانند این است که نسبت بالایی از مواد فعال دارویی پس از مصرف اغلب به شکل بدون تغییر دفع می شوند.  داروهایی که به طور نامناسب در سینک یا توالت دفع می شوند نیز به فاضلاب ختم می شوند و بنابراین می توانند برای محیط زیست باری ایجاد کنند. آب تصفیه شده در تصفیه خانه فاضلاب ممکن است همچنان حاوی بقایای دارویی باشد که در هنگام پخش شدن لجن فاضلاب و استفاده به عنوان آب آبیاری به آب یا رواناب تصفیه خانه فاضلاب یا روی خاک ختم می شود.

در ایران، بیش از ۴۰۰ باقیمانده داروی مختلف قبلاً در آب و خاک شناسایی شده است، اگرچه بیشتر در غلظت‌های پایین، به عنوان مثال مسکن‌ها، آنتی‌بیوتیک‌ها و هورمون‌ها. برخی از این مواد در غلظت هایی که برای محیط زیست مضر هستند. به عنوان مثال، زنانه شدن ماهیان نر که با مواد دارویی فعال هورمونی در تماس بودند ، در زیر زهکشی تصفیه خانه فاضلاب مشاهده شد. عملکرد و کنترل سیستم های هورمونی موجودات موجود در اکوسیستم ها می تواند به خطر افتاده و مختل شود.

داروهای قدیمی را معمولا می توان با زباله های خانگی دور ریخت . با این حال، توصیه می شود که داروهای استفاده نشده را از طریق داروخانه ها و مراکز جمع آوری آلاینده ها دور بریزید تا اطمینان حاصل شود که داروها سوخته و در نتیجه کاملاً از بین می روند. این همچنین از دسترسی کودکان به دارو و بلع تصادفی آن جلوگیری می کند.

رنگ، لاک، حلال

مواد ممنوعه برای تخلیه در فاضلاب بهداشتی رنگ است . باقی مانده های رنگ و لاک و همچنین حلال ها نیز نباید در توالت ریخته شوند. آنها می توانند ساختار و فناوری سیستم های فاضلاب عمومی را مورد حمله قرار دهند. از آنجایی که اغلب حاوی مواد سمی برای میکروارگانیسم ها هستند، تخریب بیولوژیکی در مخازن لجن فعال تصفیه خانه های فاضلاب را نیز به خطر می اندازند.

اطلاعات مربوط به دفع صحیح رنگ ها و لاک های خشک شده و ظروف خالی در بسته بندی آنها موجود است. بقایای رنگ مایع و لاک و همچنین خود حلال ها باید در نقاط جمع آوری آلاینده ها دور ریخته شوند. فروشگاه‌های گاهی اوقات باقیمانده‌ها را بلافاصله پس می‌گیرند. هنگام خرید از گزینه های بازگشت مطلع شوید.

همه خانوارها در ایران دارای توالت هستند و ۵۰ درصد خانوارها به سیستم تصفیه فاضلاب متصل هستند. این امر ایران را در خط مقدم بهداشت در کشورهای در حال توسعه قرار می دهد. سالانه میلیارد ها متر مکعب فاضلاب در بیش از صد ها تصفیه خانه فاضلاب شهری تصفیه می شود. فاضلاب تصفیه شده به چرخه آب بازگردانده می شود – معمولاً به آب های سطحی. با فاضلاب تصفیه شده، تعداد زیادی از مواد به آبراه ها و احتمالاً در خاک سرازیر می شوند که به دلیل اثرات و ماندگاری طولانی، نامطلوب هستند. اینها شامل داروها، بیوسیدها، کافئین و داروها و همچنین محصولات تخریب شده از این گروه های مواد است. این مواد منابع مختلفی دارند – از جمله توالت خانگی. تقریباً ۱۰۰ درصد فاضلاب به صورت بیولوژیکی تصفیه می شود. هدف اصلی به حداقل رساندن آلودگی بدنه های آبی با مواد آلی و مواد مغذی است. این تصفیه برای بسیاری از مواد حیاتی ذکر شده در بالا کافی نیست. این امر با مراحل تصفیه بیشتر در تصفیه خانه های فاضلاب برطرف می شود. در دو دهه اخیر، این مراحل به اصطلاح چهارم تصفیه در حدود ۳۰ تصفیه خانه فاضلاب معرفی شده است. این بدان معنی است که غلظت مواد حیاتی در تصفیه خانه فاضلاب را می توان به شدت کاهش داد.

با این حال، صرف نظر از اینکه آیا تصفیه خانه های فاضلاب مجهز به مرحله چهارم تصفیه هستند، این اصل اعمال می شود: آنچه در فاضلاب ختم نمی شود لازم نیست دوباره حذف شود. به همین دلیل است که کاهش ورودی مواد نامطلوب در منبع – از جمله در خانه – کمک مهمی به بهبود کیفیت آب ما است

جدول زیر مواد ممنوعه برای تخلیه در فاضلاب را نشان می دهد.